• 960 South Main
  • Brigham City, Utah 84302
  • (435) 734-4800
  •  Map
 

Human Resources

Box Elder School District
O. Jay and Tamra Call Education Center
960 South Main
Brigham City, Utah 84302
(435) 734-4800 District Office
(435) 734-4833 District Office FAX
(435) 734-0700 Information Technology
(435) 734-4839 / (435) 279-8150 Transportation

Staff Directory

District Office
Steven E. CarlsenSuperintendentext. 104
Darin NielsenAssistant Superintendent/Curriculumext. 131
Terry JacksonAssistant Superintendent/Personnelext. 105
Marci HatchSecretaryext. 102
Julie RuppReceptionistext. 100
Assessment
Keri GreenerDirector Of Assessment & Professional Developmentext. 141
Patty ClawsonSecretaryext. 142
Heidi WheatleyEd Tech Specialistext. 149
Board Of Education
Wade HydePresident(435) 723-1207
Business Office
Rod CookBusiness Administratorext. 112
Tonya FowlesPurchasing Secretaryext. 106
Tami BinghamFixed Assets Secretaryext. 114
Marlene SpendloveAccounts Payable Clerkext. 107
Michelle WestleyPayroll Clerkext. 113
Career Tech (CTE)
Darrell EddingtonDirector Of CTE & Secondary Curriculum Specialistext. 151
Jeri SantosSecretaryext. 132
Child Nutrition
Amy WoolseySupervisorext. 110
John HullFood Service Purchasingext. 109
Colleen HanceyLunch Menu Coordinatorext. 143
Valene NelsonApplication Assistantext. 122
Curriculum
Darin NielsenAssistant Superintendent/Curriculumext. 131
Lissa JensenLiteracy Specialist & EYE Coordinatorext. 117
Darrell EddingtonDirector Of CTE & Secondary Curriculum Specialistext. 151
Jeri SantosSecretaryext. 132
Facilities Management
Jim ChristensenDirector Of Facilitiesext. 116
Marsha ClarkSecretaryext. 118
Brad GloverForeman; Electrician
Casey AndersonCarpenter
Larry HessPlumber
Robert MattsonEnvironmental Specialist
Nate SpackmanCarpenter; Handyman
Human Resource
Terry JacksonAssistant Superintendent/Personnelext. 105
Maegan HeinerCertificated Personnel Secretaryext. 103
Pam ZerkleClassified Personnel Secretaryext. 101
Cindy RomneyBenefits Secretaryext. 137
Information Technology
John NielsonDirector of Technologyext. 1901
Meagan MyersSecretary, Technologyext. 1900
Donnie BanksMIS Engineer, Network Operationsext. 1903
Tanner ChadazComputer Field Technicianext. 1906
David CookComputer Field Technicianext. 1907
Scott DoutreNetwork Operations
Richard JohnsonWeb Programmer; SQL Developerext. 1905
Casey LiljenquistSecurity Analystext. 1911
Matt MolloyComputer Field Technicianext. 1910
Marty NielsenMIS Engineer, Network Operationsext. 1904
Damian PortilloNetwork Technicianext. 1913
Jerad ReayMIS Engineer, Network Operationsext. 1902
Joel ShumanNetwork Technicianext. 1912
Curtis WightComputer Field Technicianext. 1908
Special Education
Kim LloydDirector Of Special Educationext. 121
Cheryl FodnesSecretaryext. 129
Karen BirdTechnical Assistantext. 125
Linda BournOccupational Therapist
Desiree ClarkSchool Psychologist
Dee DuncanPsychologistext. 126
Steve HansenOccupational Therapist
Lynsie HarrisPsychologist
Jill IllumTechnical Assistantext. 126
Pat JonesTechnical Assistant & Speechext. 130
Kim MillerDPE
Marietta VeederTechnical Assistant Behaviorext. 127
Amy WolfeSchool Psychologist Intern
Student Services
Terry JacksonAssistant Superintendent/Personnelext. 105
Transportation
Keevin NelsonSupervisor(435) 734-4839
Vicky DeanRoute Coordinator
Marian BraithwaiteSecretary
Kathy ThompsonDispatch
Randy HaltinerLead Mechanic, Brigham Shop
John ElganMechanic, Brigham Shop
Ryan GardnerLead Mechanic, Tremonton Shop
Preston SteedMechanic, Tremonton Shop
Nursing
Bonnie Young, RNHead Nurseext. 123
Roxann ChristensenNurseext. 124
Rachel LottNurseext. 120
Megan NelsonSecretaryext. 128
School
Darrell EddingtonDirector Of CTE & Secondary Curriculum Specialistext. 151
Jeri SantosSecretaryext. 132